Sad jménem Sad

Vítejte v historickém sadu – pokladnici přírodních krás a kulturního významu. Náš sad se pyšní bohatou historií, která sahá desítky let do minulosti, a dnes je živou expozicí sadařství, ukazující krásu a bohatství země.

Jedním z vrcholů našeho sadu jsou nádherné třešně, které nemají v regionu obdoby. Tyto majestátní staré stromy s kmeny měřícími v obvodu až dva metry skýtají úžasný pohled a jejich svěží koruny poskytují vítaný úkryt před sluncem. Návštěvníci se sem sjíždějí z daleka, aby obdivovali jejich krásu.

Sad je živým svědectvím tvrdé práce a obětavosti lidí; od neznámých průkopníků, kteří tyto stromy vysadili jako první s pohledem do nejisté budoucnosti, až po současnost, kdy dáváme starým místům nový smysl a užitek. Ať už hledáte klidné místo k procházce, nebo se chcete dozvědět více o historii této země, náš sad je ideálním pro ty, kteří mají vytříbený vkus a oceňují přírodu a jednoduchost.

Ať už jste vášnivý turista, který hledá malebnou stezku, nebo milovník přírody se zájmem o poznání historie sadu, náš sad nabízí něco pro každého. V Sadu najdete klidné a tiché místo, kde můžete nechat za sebou shon všedních dnů a jednoduše si užívat chvíle.

Memoárky: Hračky, stavebnice a večerníčky mého dětství

Byly to jednoduché, ale šťastné časy. Možná bychom si je měli občas připomenout a vrátit se k nim aspoň na chvíli.

Polemika s tím, že upcycling je nevýznamnou nebo škodlivou praktikou

Upcycling se může setkat s některými kritickými názory, které zpochybňují jeho význam nebo přínos pro životní prostředí.

Tajemství zaniklého německého hřbitova: proč se vydat na výlet do Lhoty u Konice?

Chcete zažít něco neobvyklého a dobrodružného? Pak se vydejte na zaniklý německý hřbitov v Lhotě u Konice, kde vás čeká historie, příroda a romantika.

Milan Kundera: Spisovatel mezi dvěma světy

“Moudrost románu je v tom, že má otázku na všechno (…) Románopisec učí čtenáře chápat svět jako otázku. V tomto postoji je moudrost a tolerance.”

Milan Kundera: A Writer Between Two Worlds

“The wisdom of the novel comes from having a question for everything (…) The novelist teaches the reader to comprehend the world as a question. There is wisdom and tolerance in that attitude.”

Jednací stoly, kuloáry i večírky: parlamentní dění po roce 1990 objektivem poslankyně a profesionální fotografky

Soubor exkluzivních fotografií si můžou od 21. června prohlédnout návštěvníci Galerie Věda a umění v budově Akademie věd na Národní v Praze.

Petr Podrážka: Zářivé barvy a zkažené smørrebrødy

Dánsko je země, kterou jsem vždy obdivoval. Nejen pro její hygge, ale také pro její kulturní dědictví, které je tak bohaté a rozmanité, že by se mohlo měřit s mým vlastním.

Memoárky: Dětství s málo penězi

Nejsou to vzpomínky na velké události nebo zásadní zvraty. Jsou to spíše drobné epizody a postřehy, které mi utkvěly v paměti a které mi pomáhají pochopit, kým jsem a odkud jsem.

Abbas Kiarostami: Mistr minimalismu a most mezi íránskou a západní kinematografií

Jeho filmy reflektují složitost a rozmanitost íránské společnosti a kultury, ale zároveň oslovují diváky z celého světa svou univerzálností a lidskostí.

Ticho v galeriích (a hodina samoty): Výtvarné umění v letní české krajině

V galerii budete velmi často téměř sami, je tam ticho a chládek.

Peter Finemore: Zenový zahradník, který mění pohled na svět

“Můj zájem o přírodu je spíše metaforický než vědecký. Zajímají mě její tajemství, symboly a energie.”

Upcycling v umění: Jak čeští umělci tvoří z odpadu

Upcycling je metoda a koncept, jimiž umělci mohou vyjádřit svou kreativitu, originalitu a poselství prostřednictvím materiálů a produktů, které by jinak byly považovány za bezcenné.

Sad Sad Živá expozice sadařské historie. Původní výsadba 55 stromů v kosočtverečném rastru. Dominantní třešně ve stáří 70+ let, jabloně, ořechy, myrobalány...
Kde Na okraji města Konice, okres Prostějov, Drahanská vrchovina, 450 m n. m.
Mapa, GPS 49.5849633N, 16.8860372E
Parkování #1 u polní cesty, nejbližší a nejvhodnější, 49.5845492N, 16.8841217E
#2 za tratí, 49.5851508N, 16.8894325E
#3 u statku, asfaltová plocha, 49.5876947N, 16.8826197E
Voda Pramen v sadu je nyní způsobilý napájet pouze zvěř. Pracujeme na tom.
Rozloha 4 000 m2
Kdy Sad je celoročně volně přístupný vyjma dnů plánovaných akcí.
Táboření Přespávání pouze s výslovným souhlasem vlastníka. V případě zájmu nás kontaktujte.