Pokud máte rádi dobrodružství a chcete zažít něco neobvyklého, máme pro vás tip na skvělý výlet. V Lhotě u Konice se nachází zaniklý německý hřbitov, který je plný historie, přírody a romantiky. Toto místo je jako z jiného světa, kde se můžete cítit jako v pohádce nebo hororu. Co vás tam čeká a jak se tam dostat? Přečtěte si náš článek a dozvíte se všechno.

Co je to za hřbitov? Jedná se o starý hřbitov, který byl založen v 14. století pro německé obyvatele, kteří žili v Lhotě u Konice a okolí. Ti byli po druhé světové válce odsunuti a hřbitov zůstal opuštěný a zapomenutý. Na hřbitově najdete zachovalou zeď, márnici, pomníky a památník obětem první světové války. Hřbitov je obklopen lesem a zarostlý křovím, což mu dodává tajemnou atmosféru.

Proč se tam vydat? Hřbitov je ideálním místem pro ty, kteří mají rádi historii a přírodu. Můžete si prohlédnout památky, které svědčí o osudech lidí, kteří zde žili a zemřeli. Můžete si také užít klidu a krásy Drahanské vrchoviny, která je plná rozmanité fauny a flóry. Hřbitov je také skvělou kulisou pro fotografování nebo natáčení videa. Podívejte se na toto úžasné video z června 2023, které ukazuje hřbitov v celé jeho kráse.

Zaniklý německý hřbitov ve Lhotě u Konice, červen 2023

Jak se tam dostat a na co si dát pozor? Hřbitov se nachází na severním okraji obce Lhota u Konice, kterou můžete navštívit autem nebo autobusem z Brodku u Konice. Od obce musíte jít pár set metrů lesem po cestě, kterou najdete podle mapy. Nejlepší čas na návštěvu je jaro nebo podzim, kdy je příroda v plné kráse a hřbitov není příliš zarostlý. Můžete si vzít s sebou psa, pokud ho budete mít na vodítku a budete dbát na jeho chování.

Ale pozor! Hřbitov je stále pietním místem, které si zaslouží váš respekt a ohleduplnost. Prosíme vás, abyste se chovali slušně a nenarušovali klid a důstojnost tohoto místa. Zcela nevhodné je uvažovat o jakékoli formě táboření nebo pikniku. Také vám výrazně nedoporučujeme návštěvu mimo světlou část dne, všudypřítomnou vegetací se v noci nedá projít a hrozí zranění, případně poškození zbývajícího mobiliáře hřbitova. A hlavně si dejte pozor na oči, když budete prolézat křovím, mohlo by vás něco poškrábat!

Co ještě můžete vidět v okolí? Pokud máte čas a chuť, můžete navštívit i další zajímavosti v blízkosti hřbitova. Například:

Zaniklý německý hřbitov v Lhotě u Konice je místem, které vás určitě nadchne a zanechá ve vás silný dojem. Pokud máte rádi historii, přírodu a romantiku, neváhejte a vydejte se na tento nezapomenutelný výlet. Uvidíte, že to stojí za to!

Jana Bernátková

Mapa, GPS: https://mapy.cz/s/fuvagugego, 49.5620414N, 16.8556742E

Sad Sad Živá expozice sadařské historie. Původní výsadba 55 stromů v kosočtverečném rastru. Dominantní třešně ve stáří 70+ let, jabloně, ořechy, myrobalány...
Kde Na okraji města Konice, okres Prostějov, Drahanská vrchovina, 450 m n. m.
Mapa, GPS 49.5849633N, 16.8860372E
Parkování #1 u polní cesty, nejbližší a nejvhodnější, 49.5845492N, 16.8841217E
#2 za tratí, 49.5851508N, 16.8894325E
#3 u statku, asfaltová plocha, 49.5876947N, 16.8826197E
Voda Pramen v sadu je nyní způsobilý napájet pouze zvěř. Pracujeme na tom.
Rozloha 4 000 m2
Kdy Sad je celoročně volně přístupný vyjma dnů plánovaných akcí.
Táboření Přespávání pouze s výslovným souhlasem vlastníka. V případě zájmu nás kontaktujte.