Peter Finemore je velšský fotograf a video umělec, který se narodil v roce 1963 ve městě Llanelli. Fotografii studoval nejprve v Glasgowě, poté v americkém Michiganu. Jeho tvorba je konceptuální, bizarní a humorná. Zabývá se tématy jako identita, paměť, příroda a domov.

Peter Finemore: Zen Gardener

Finemore je známý především svým cyklem Zenový zahradník, který vystavoval na 51. bienále v Benátkách v roce 2005 a v témže roce i v Moravské galerii v Brně. Cyklus se skládá z fotografií a videí, na kterých Finemore inscenuje různé role a situace na své zahradě, kterou maskuje a transformuje. Jeho zahradní chatka se stává jakousi laboratoří, kde zkoumá přírodu, historii a kulturu. Je to práce je plná humoru, absurdity a symboliky.

Finemore je také autorem dalších projektů, jako například Gwendraeth House (1998), The Garden of Earthly Delights (2000), The Secret Garden (2002) a The Dark Room (2004). Jeho tvorba je ovlivněna velšskou kulturou, historií a mytologií, ale také surrealismem, zen buddhismem a populární kulturou.

Peter Finemore: Zen Gardener

Finemore je oceněný umělec, který získal například stipendium Arts Council of Wales (1999), cenu Paul Hamlyn Foundation Award for Artists (2002) nebo cenu Creative Wales Award (2010). Jeho díla jsou součástí soukromých i veřejných sbírek, například National Museums of Wales nebo The Art Museum at Princeton University.

Jeho tvorba měla hluboký dopad na mnohé diváky, kteří si ji pamatují i po letech. Jeden z nich jsem i já, který se s ním, respektive s jeho Zenovým zahradníkem setkal v roce 2005 v Brně. Jeho videoarty mě nadchly svou hravostí, čistotou, humorem i hloubkou. Viděl jsem v něm spřízněnou duši s českým fotografem Michalem Kalhousem. Videoarty z cyklu Zen Gardener jsem si pamatoval celou tu dobu, dnes už téměř dvacet let, i když jsem zapomněl jméno autora i název výstavy.

Poslední dobou se více věnuji tvorbě videoartu sám. Chtěl jsem si dohledat na webu jako referenci ten cyklus, co jsem před dvaceti lety viděl, ale protože jsem zapomněl všechny názvy a jména a i to, že autor je Velšan (mylně jsem hledal, že je Angličan), nepodařilo se mi to. Když jsem však hledal titul pro jeden svůj krátký film, napadl mne “Zenový zahradník”. Chtěl jsme si následně ověřit, že tento název už někdo nepoužil – a to jediné, co na mne vypadlo z vyhledávače, byl právě Peter Finemore. Já ho našel! Jeho dílo tak pro mne není jen o jednom zážitku. Je o hlubokém ovlivnění vnímání světa, tak hlubokém, že z vědomé paměti novéjší vjemy dávno vytlačí vzpomínky s jasnými obrysy, ale hluboko v člověku jeho umění stále působí.

Nejsem sám, kdo ocenil Finemoreovu tvorbu. V recenzích na jeho výstavy se často objevují slova jako originální, provokativní, nezapomenutelný. Například Jiří Zahradnický z Paladixu napsal: „Peter Finnemore je konceptuální umělec, který dobře ví, že skutečné umění je obtížně vysvětlitelné. Nechce zastávat jednoznačná stanoviska a dávat jednoduché recepty. Je to postmoderní šaman, který ví, že svět je velmi složitý.“

Peter Finemore: Signs

“Můj zájem o přírodu je spíše metaforický než vědecký. Zajímají mě její tajemství, symboly a energie.” – Peter Finemore.

Tento citát jsem našel na webu www.ffoton.wales, kde si můžete poslechnout rozhovor s Finemorem o jeho tvorbě. Myslím, že tento citát dobře vystihuje jeho přístup k přírodě a zahradě, které jsou hlavními motivy jeho Zenového zahradníka. 

Pokud jste ještě neviděli Finemoreovu tvorbu, doporučuji vám to napravit. Jeho práce jsou k vidění na jeho webu peterfinnemore.com, na webu SINGULART nebo na webu ICVL. Nebojte se vstoupit do zenové zahrady a nechat se unést fantazií.

Martin Lombok

#PeterFinemore #ZenovýZahradník #Fotografie #Videoart #VelšskéUmění #Příroda #Identita #Humor #Absurdita

Sad Sad Živá expozice sadařské historie. Původní výsadba 55 stromů v kosočtverečném rastru. Dominantní třešně ve stáří 70+ let, jabloně, ořechy, myrobalány...
Kde Na okraji města Konice, okres Prostějov, Drahanská vrchovina, 450 m n. m.
Mapa, GPS 49.5849633N, 16.8860372E
Parkování #1 u polní cesty, nejbližší a nejvhodnější, 49.5845492N, 16.8841217E
#2 za tratí, 49.5851508N, 16.8894325E
#3 u statku, asfaltová plocha, 49.5876947N, 16.8826197E
Voda Pramen v sadu je nyní způsobilý napájet pouze zvěř. Pracujeme na tom.
Rozloha 4 000 m2
Kdy Sad je celoročně volně přístupný vyjma dnů plánovaných akcí.
Táboření Přespávání pouze s výslovným souhlasem vlastníka. V případě zájmu nás kontaktujte.