Tůně jsou malé vodní plochy, které vytvářejí cenné biotopy pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Tůně také obohacují krajinu o estetický a rekreační prvek. V minulosti byly tůně běžnou součástí venkovské krajiny, kde sloužily jako zdroj vody pro hospodářská zvířata, rybníčky pro chov ryb nebo jako zásobárny vody pro hašení požárů. V současnosti je však mnoho tůní ohroženo zánikem nebo degradací v důsledku intenzivního zemědělství, meliorací, znečištění nebo zanedbávání péče.

Zakládání nových tůní nebo obnova stávajících je proto důležitým příspěvkem k ochraně přírody a krajiny. Tůně mohou být zakládány nejen na volné krajině, ale také na zahradách, sadech nebo lesních pozemcích. Při zakládání tůní je třeba dodržovat některé zásady, aby byly tůně ekologicky hodnotné a funkční.

Zásady zakládání tůní:

Zakládání tůní je zajímavou a užitečnou aktivitou, která přináší prospěch nejen pro přírodu a krajinu, ale také pro člověka. Tůně jsou zdrojem radosti, relaxace a poznání. Tůně jsou také součástí trvale udržitelného hospodaření na zahradách, sadech nebo lesních pozemcích. Tůně pomáhají zadržovat vodu v krajině, snižovat erozi půdy, zvyšovat mikroklimatickou stabilitu a podporovat biodiverzitu.

Rosnička zelená, jeden z vítaných obyvatel tůní

Zakládání tůní z hlediska stavebního zákona

Tůně jsou stavebními objekty podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon). To znamená, že jejich zakládání podléhá stavebnímu povolení nebo ohlášení, pokud nesplňují podmínky pro osvobození od těchto úkonů. Naštěstí většina tůní svou hloubkou a plochou vyhovuje podmínkám osvobození a není třeba pro ně ani ohlášení ani stavebního povolení.

Pokud tedy chceme zakládat tůně, které nespadají do žádné z výše uvedených kategorií osvobozených staveb, musíme požádat o stavební povolení nebo ohlásit stavbu u příslušného stavebního úřadu. Při tom musíme dodržet technické požadavky na stavby podle vyhlášky č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, a také respektovat další právní předpisy, které se mohou na zakládání tůní vztahovat, například:

Komáři?

Komáři jsou často považováni za nevítané společníky tůní, ale ve skutečnosti jsou důležitou součástí potravního řetězce a indikátorem zdravého vodního prostředí. Komáři se rozmnožují v tůních, kde kladejí svá vajíčka do vody nebo do půdy na březích. Z vajíček se líhnou larvy, které se živí organickým materiálem ve vodě a slouží jako potrava pro mnoho druhů ryb, obojživelníků, ptáků a dalších živočichů. Larvy se postupně proměňují v kukly a z nich vylétají dospělí komáři, kteří jsou zase kořistí pro netopýry, ptáky a jiné predátory.

Komáři se nejlépe množí v stojatých a znečištěných vodách, kde mají dostatek potravy a málo nepřátel. Naopak v čistých a pestrých tůních, kde je dostatek rostlin a živočichů, je jejich počet regulován přirozenou konkurencí a predací. Proto je důležité, aby tůně byly zakládány tak, aby byly ekologicky hodnotné a funkční. To znamená, že by měly mít proměnlivou hloubku, tvar a velikost, vhodný substrát na dně, původní a místně přirozenou vegetaci a osídlení přirozenou cestou.

Pokud chceme omezit množství komárů v tůních, můžeme také podniknout některá opatření, jako například:

Závěr

Zakládání tůní je zajímavou a užitečnou aktivitou, která přináší mnoho výhod pro přírodu i člověka. Tůně jsou domovem pro mnoho druhů rostlin a živočichů, zlepšují mikroklima, zadržují vodu, snižují erozi půdy, zvyšují estetickou hodnotu krajiny a nabízejí možnosti pro rekreaci a relaxaci. Tůně také přispívají k ochraně biodiverzity, adaptaci na změnu klimatu a udržitelnému rozvoji území.

Pokud se chcete dozvědět více o zakládání tůní, nebo si chcete nechat poradit, navrhnout nebo vybudovat tůň na vašem pozemku, obraťte se na společnost A VIRTÙ RESEARCH & TECHNOLOGIES s.r.o., která se zabývá konzultační, projekční a realizační činností v oblasti zakládání tůní pro firmy i jednotlivce. Společnost A VIRTÙ RESEARCH & TECHNOLOGIES s.r.o. má bohaté zkušenosti a odborné znalosti v této oblasti a nabízí individuální a kvalitní řešení podle vašich potřeb a přání. Kontaktujte nás a my vám pomůžeme splnit váš sen o vlastní tůni.

Kontakt: Viktor Lošťák, jednatel, +420 604 761 154, případně info@avirtu.net

Sad Sad Živá expozice sadařské historie. Původní výsadba 55 stromů v kosočtverečném rastru. Dominantní třešně ve stáří 70+ let, jabloně, ořechy, myrobalány...
Kde Na okraji města Konice, okres Prostějov, Drahanská vrchovina, 450 m n. m.
Mapa, GPS 49.5849633N, 16.8860372E
Parkování #1 u polní cesty, nejbližší a nejvhodnější, 49.5845492N, 16.8841217E
#2 za tratí, 49.5851508N, 16.8894325E
#3 u statku, asfaltová plocha, 49.5876947N, 16.8826197E
Voda Pramen v sadu je nyní způsobilý napájet pouze zvěř. Pracujeme na tom.
Rozloha 4 000 m2
Kdy Sad je celoročně volně přístupný vyjma dnů plánovaných akcí.
Táboření Přespávání pouze s výslovným souhlasem vlastníka. V případě zájmu nás kontaktujte.