Dřín je zajímavá a užitečná rostlina, která má mnoho výhod pro zahrádkáře, ochranáře i milovníky přírody. V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o dřínu: jeho popis, rozšíření, pěstování, sklizeň a zpracování plodů.

Popis a rozšíření dřínu

Dřín (Cornus) je rod rostlin patřící do čeledi dřínovité (Cornaceae). Jsou to keře a stromy, výjimečně i byliny. Jsou zastoupeny i v květeně České republiky. Dřín obecný (Cornus mas) je v České republice zákonem chráněnou dřevinou. Některé druhy dřínů a svíd jsou využívány jako okrasné dřeviny a jsou dostupné v množství kultivarů. Jsou mezi nimi také léčivé rostliny.

Dřín obecný se hojně vyskytuje v teplejších oblastech jižní Evropy, u nás přirozeně roste především ve středních a severozápadních Čechách a na jižní a střední Moravě. Je také označován jako dřín jarní nebo svída dřín. Druhým původním druhem je svída krvavá (Cornus sanguinea), která roste na vlhkých stanovištích po celém území ČR. Třetím druhem je dřín švédský (Cornus suecica), který se vyskytuje pouze ve vyšších polohách Krkonoš.

Pěstování dřínu na zahradě

Dřín je nenáročná ovocná dřevina, která má velmi dlouhou životnost. Velmi vhodný je na výsadbu volně rostoucích i tvarovaných živých plotů. Dobře roste a plodí na suchých, písčitohlinitých, částečně kamenitých půdách s neutrální až alkalickou půdní reakcí, nesnáší ovšem půdy kyselé. Má poměrně vysoké nároky na světlo, dobře plodí na slunečném stanovišti. Dřín je odolný proti mrazu. Bez problému se mu daří do výšky 600 m n. m., ve vyšších polohách je nutné keř pěstovat na chráněných místech. Uplatní se na stanovištích, kde se ostatním ovocným dřevinám nedaří. Protože má bohatý kořenový systém, zpevňuje (zvláště na svazích) půdu a zabraňuje tak erozivní činnosti. Je vysoce odolný proti chorobám a škůdcům, zvěř dřín neokusuje.

Pro dosažení vysoké a pravidelné úrody je třeba vysazovat dvě různé odrůdy dřínu blízko sebe, aby se vzájemně opylovaly. Osvědčené jsou u nás dvě slovenské odrůdy: Devín a Titus. Odrůdu Devín i Titus lze pěstovat ve tvaru keře nebo stromku. Devín dorůstá výšky 2,5 m až 3 m, Titus přes 3 m. Žluté, oboupohlavní, částečně cizosprašné květy Devínu, jež se objevují ve druhé polovině března dobře opyluje odrůda ’Titus’, která kvete již od počátku března a naopak – i Titus opyluje Devín.

Sklizeň a zpracování dřínek

Plody dřínu, nazývané dřínky, jsou podlouhlé lesklé peckovice různých barev, od žlutých přes červené až po tmavě modré. Dřínky mají vysoký obsah vitaminu C (po rakytníku, šípcích a plodech meruzalky plodové a černého rybízu patří k nejbohatším zdrojům tohoto vitaminu), obsahují i sacharidy, organické kyseliny, pektiny a minerální látky (hlavně fosfor a draslík). Dřínky jsou zdravé a jedlé, ale mají trpkou chuť a pevnou slupku. Proto se nejčastěji zpracovávají na džemy, marmelády, kompoty, sirupy, likéry nebo víno.

Plody obou odrůd Devín a Titus jsou velké, oválné, u Devína mírně protáhlé a rubínově červené s červenou dužinou, u Tituse mírně hruškovité s lesklou tmavě červenou slupkou a tmavě červenou dužinou. Devín dozrává v září, Titus již koncem srpna. Plody sklízíme, když jsou vybarvené a tvrdé. Plodnost je pravidelná a každoročně lze z jednoho keře sklidit 25–30 kg plodů. Nejlepším způsobem sklizně je setřásání plodů na plachtu prostřenou na zemi.

Recepty s dřínky

Dřínky jsou plody dřínu obecného, které mají vysoký obsah vitaminu C, minerálů a pektinů. Dřínky jsou jedlé, ale mají trpkou chuť a pevnou slupku, proto se nejčastěji zpracovávají na různé pokrmy a nápoje. Nabízíme vám několik tipů, jak si z dřínek můžete doma připravit něco dobrého.

Dřínkový džem

Dřínkový džem je klasický způsob, jak si uchovat chuť a vůni dřínek na celý rok. K přípravě budete potřebovat:

Postup:

Dřínkový sirup

Dřínkový sirup je osvěžující nápoj, který si můžete ředit vodou podle chuti. K přípravě budete potřebovat:

Postup:

Dřínkové víno

Dřínkové víno je lahodný alkoholický nápoj, který si můžete vyrobit doma. K přípravě budete potřebovat:

Postup:

Dřín v ochraně krajiny

Dřín je nejen užitečnou ovocnou dřevinou, ale také důležitým prvkem krajinného rázu a biodiverzity. Dřín obecný je v České republice zákonem chráněnou dřevinou, která se vyskytuje především na teplých a suchých stanovištích, jako jsou skalní stepi, teplomilné doubravy, mezofilní louky a pastviny. Dřín je také součástí některých chráněných krajinných oblastí (CHKO), které jsou vyhlašovány k ochraně rozsáhlých území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem a významným podílem přirozených ekosystémů. Například v CHKO České středohoří se dřín obecný vyskytuje na skalních útvarech a na okrajích lesů, kde tvoří typické žluté květenství na jaře.

Dřín má také význam pro ochranu ptačích populací, které využívají jeho plody jako potravu a jeho husté koruny jako útočiště. Dřín je součástí tzv. ptačích hájů, které jsou zvláštním režimem ochrany dřevin podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Ptačí háj je definován jako ekologicky hodnotná část krajiny, která utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Ptačí háje jsou vyhlašovány na základě odborných posudků a mají za cíl zachovat a podporovat ptačí druhy vázané na určité typy biotopů. Ptačí háje mohou být tvořeny různými druhy dřevin, mezi nimiž patří i dřín obecný.

Zakládání a udržování ptačích hájů je jedním z možných způsobů, jak využít dřín v ochraně krajiny. Ptačí háje mohou být zakládány na vhodných místech, například na okrajích polí, luk nebo lesů, kde poskytují úkryt a potravu ptákům i dalším živočichům. Ptačí háje by měly být pravidelně ošetřovány, aby se zabránilo zarůstání nebo poškození dřevin. Ošetřování spočívá především v odstraňování náletových dřevin, prosvětlování korun a odstraňování suchých nebo poškozených větví.

Dřín v kultuře

Dřín obecný je nejen užitečnou a ozdobnou dřevinou, ale také rostlinou s bohatou kulturní a symbolickou hodnotou. Dřín je spojen s mnoha tradicemi, zvyky, legendami a pověrami v různých zemích a oblastech. Podívejme se na některé z nich.

Dřín v léčitelství

Dřín obecný je nejen chutným a ozdobným ovocem, ale také cennou léčivou rostlinou. V lidovém léčitelství se používají plody, listy, kůra i květy dřínu, které mají různé účinky na lidské zdraví. Podívejme se na některé z nich.

Závěr

Dřín je krásný i užitečný keř, který by neměl chybět na žádné zahradě. Nabízí nám nejen okrasné květy a plody, ale i cenný zdroj vitamínů a minerálů. Dřín je také důležitý pro ochranu přírody a krajiny, protože poskytuje potravu a útočiště včelám i ptákům. Pokud se rozhodnete pro pěstování dřínu na vaší zahradě, doporučujeme vám vybrat si odrůdy Devín a Titus, které jsou osvědčené pro naše podmínky.

Sad Sad Živá expozice sadařské historie. Původní výsadba 55 stromů v kosočtverečném rastru. Dominantní třešně ve stáří 70+ let, jabloně, ořechy, myrobalány...
Kde Na okraji města Konice, okres Prostějov, Drahanská vrchovina, 450 m n. m.
Mapa, GPS 49.5849633N, 16.8860372E
Parkování #1 u polní cesty, nejbližší a nejvhodnější, 49.5845492N, 16.8841217E
#2 za tratí, 49.5851508N, 16.8894325E
#3 u statku, asfaltová plocha, 49.5876947N, 16.8826197E
Voda Pramen v sadu je nyní způsobilý napájet pouze zvěř. Pracujeme na tom.
Rozloha 4 000 m2
Kdy Sad je celoročně volně přístupný vyjma dnů plánovaných akcí.
Táboření Přespávání pouze s výslovným souhlasem vlastníka. V případě zájmu nás kontaktujte.